Cudowne miejsce, pełne zalet na terenie Polski, jakim są jeziora mazurskie.

Pojezierze Mazurskie malownicza kraina mieszcząca się na północnych krańcach Polski. To kraina, jaka swoją historię ma zapisaną w dziejach kraju. Miejsce magiczne, objęte masowymi atrakcjami głównie w okresie letnim. Jednak podróżnych wabi przez cały rok. Największym a dodatkowo najpiękniejszym atutem danego regionu są jeziora mazurskie. Co powoduje, iż to właśnie jeziora będą głównym walorem?

Jezioro, Mazury

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
A więc warunki naturalne, jakie sprzyjają w owych okolicach przyczyniają się do mnogich wypadów pod namioty oraz wycieczek. Mnogie atrakcje wakacyjne przyciągają nad jeziora mazurskie fanów muzyki country, chodzi tu o festiwal w Mrągowie. Jeziora mazurskie to dość spory zbiór scalonych kanałami jezior, jakie stanowią jedną z najdłuższych dróg wodnych w Polsce. Obszar pojezierza mazurskiego to także bardzo bogata flora i fauna. To tutaj znajdują się najbardziej naturalne i nie zmienione przez człowieka obszary leśne w kraju.

Dodatkowo będą to tereny, na których jest bardzo dużo rezerwatów ornitologicznych. Są tu również tereny bagienne a także błotne, jakie mają oznaczenie międzynarodowe oraz są wpisane do ksiąg międzynarodowych dziedzictw kultury. Jeziora mazurskie jest to także teren, na jakim występuje najliczniejsza w Europie populacja łabędzia niemego. Wielkie jeziora mazurskie są w stanie się także poszczycić tym, że będą bogatym oraz niebywale interesującym siedliskiem bardzo wielu typów ptaków. Będzie to spowodowane tym, iż właśnie na owym obszarze występują dość przyjazne warunki dla wszelkiego ptactwa. Będzie tu bardzo wiele miejsc na budowanie gniazd, w dodatku tereny te z racji wielu bagnistych obszarów będą bogate w pożywienie, a mianowicie występuje tu bardzo wiele owadów.

jezioro na Mazurach

Autor: Michał Huniewicz
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym bardzo istotnym elementem, który ma wpływ na bardzo spore populacje ptactwa będzie cisza i spokój jak również praktycznie brak jakichkolwiek wrogów. Obszar Wielkich jezior mazurskich może się również pochwalić występowaniem nadzwyczaj rzadkiego bociana czarnego oraz chronionych ptaków: bielika, orlika krzykliwego czy kani czarnej. Jak widać teren ten jest to istny raj dla turystów, którzy lubują bliski kontakt z naturą – jeziora mazurskie – pomysł na wakacje.