Dlaczego warto odwiedzić Bratysławę?

Z czym przeciętnemu turyście może kojarzyć się Bratysława? Bardzo często stolica Słowacji niejako poszkodowana ze względu na swoje położenie. Wielu Polaków bowiem kojarzy się to miasto przede jako przerwa w podróży do Wiednia czy też Budapesztu. Tymczasem stolica naszych południowych sąsiadów ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Warto nadmienić, że paradoksalnie niebywałą zaletą tego miasta jest fakt, że nie jest ono aż tak popularne jak wymienione stolice Austrii i Węgier. Mniejsze natężenie turystów pozytywnie wpływa na doświadczanie i bardziej autentyczny odbiór tego miejsca.

Z całą pewnością Bratysława jest mniej spektakularnym miastem aniżeli wspomniany wcześniej Budapeszt. Niemniej jednak jest to miejsce, które warto odwiedzić chociażby ze względu na ciekawą historię i wspaniałe zabytki. Naszą wędrówkę po stolicy Słowacji możemy rozpocząć od wizyty w Zamku Bratysławskim (Bratislavsky hrad) usytuowanego na wzgórzu, co daje fantastyczny punkt widokowy na całe miasto. Charakterystyczna budowla z czterema wieżami góruje nad całym miastem, i przepięknie wygląda oświetlona nocą. Kolejną ciekawą budowlą w tej tematyce jest na pewno Zamek Devín, który otwiera przed zwiedzającymi swoje podziemia i w którym możemy podziwiać kolekcję Muzeum Miasta Bratysławy.

Punktem obowiązkowym zwiedzania miasta (i miejscem do którego prowadzą wszystkie drogi) jest oczywiście rynek główny – ze swoją renesansową fontanną, pełny małych kawiarenek i restauracji, w których przesiadują spragnieni wrażeń turyści. Sam spacer po starym mieście należy zacząć od Bramy Św. Michała, czyli jednego z najczęściej fotografowanych miejsc w całej Bratysławie. Starówka potrafi zachwycić niezwykle barwnymi kamienicami i interesującymi pomnikami. Te ostatnie mogą stanowić nie lada atrakcję przez ich (częstokroć) humorystyczny wydźwięk. Większość powstała w ramach programu rewitalizacji ulic Bratysławy, który miał nadać nieco kolorytu zaniedbanym i szarym miejscom. Spacerując niektórymi uliczkami możemy napotkać takie postacie jak chociażby wychylający się z włazu kanalizacyjnego człowiek (Čumil) czy też Napoleon, który opiera się o ławkę. Przesiadując na rynku głównym naszej uwadze nie może ujść zabytkowy budynek Starego Ratusza, którego budowę rozpoczęto w XV wieku. Przerwę w zwiedzaniu proponujemy spędzić w Parku Miejskim, który stanowi najstarszy tego typu obiekt w całej Bratysławie. Jest to popularne wśród mieszkańców miasta miejsca do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.