Spróbuj planować sobie wolny czas. Przekonasz się jak wiele Ci to da. Zrób sobie przerwę, ażebyś mógł funkcjonować na pełnych obrotach

Poszukujesz miejsca, gdzie masz szansę prawdziwie odsapnąć? Dość już masz rutynowej krzątaniny, nerwów i niepewności? Marzysz o tym, żeby nieco odciąć się od tego wszystkiego, co każdego dnia masz okazję przeżyć?

turyści

Autor: Ian Gratton
Źródło: http://www.flickr.com
Takie myśli kiełkują się w wielu głowach, ponieważ znaczna większość z nas zmuszona jest pracować, dbać o codzienne zagadnienia. Życie to nie bajka, więc ciężko spodziewać się, że to się w kilka chwil zmieni, jak za pomocą magii. Na szczęście mamy okazje, aby choć na chwilę odetchnąć. Oferują to choćby wypady na weekend. Spośród licznych interesujących miejsc na baczną uwagę zasługują: Szczawnica i Pieniny. Dowiedz się więcej: link do oferty.

Szczawnica jest to miasto uzdrowiskowe, lezące w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dorzeczem rzeki Dunajec. Znaczna część terenów położona jest już w obrębie Beskidu Sądeckiego, zaś za doliną potoku Grajcarka mamy szansę już podziwiać Pieniny. To właśnie zabudowa miasteczka położona jest między Pieninami a pasmem Radziejowej, która jest położona w Beskidzie Sądeckim. Miasto położone jest dość wysoko, jak na nasze polskie warunki, od 430 do 510 m n.p.m. Nieco historii. Pierwsze zapiski o Szczawnicy, to wspomnienia pochodzące z 1413 roku, choć osady na tym obszarze były tam już wcześniej. Jeszcze w połowie XIV Szczawnica była parafią, ale już w 1529 roku stała się filią parafii krościeńskiej. I było tak do do 1889 roku. Po 1 rozbiorze Polski, Szczawnica była pod zaborem austriackim. W 1828 roku Szczawnicę kupili Stefan i Józefina Szalayowie, później zaś, w 1839 roku uzdrowisko przejął syn Józef Szalay. To on uważany jest za twórcę uzdrowiska. Obecnie Szczawnica to jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych uzdrowisk.

turyści

Autor: Ian Gratton
Źródło: http://www.flickr.com
Wieloletnia tradycja i doskonały klimat sprawiają, że warto tu przyjechać w każdym miesiącu. Co ciekawsze, kiedy już znajdziemy się w Szczawnicy nie możemy sobie zabronić szansy podróży trasami Pienin. Jest to łańcuch górski w paśmie Karpat. Tworzy najwyższą cześć całkiem długiego, ale porozdzielanego pasma skał wapiennych. Na sto procent opłaci się odwiedzić ten region w lato, ale i zimą, zauważyć jak przyroda zbiera się do snu na jesień i jaki jest spokój zimą. Warto znaleźć noclegi przez internet wpisując przykładowo pensjonaty Szczawnica, noclegi w Pieninach.